דיןָmeet

ראשי » אקדמיה » המדריך לדוקטורנט – אז למה לי דוקטורט עכשיו? או רפלקציות אחרי תום / שרון חלבה-עמיר

המדריך לדוקטורנט – אז למה לי דוקטורט עכשיו? או רפלקציות אחרי תום / שרון חלבה-עמיר

ארכיון

לא ייאמן אבל הדוקטורט שלי יוצא לשיפוט. התקבלתי ללימודי תואר שלישי בספטמבר 2006 והנה אנחנו בדצמבר 2013.

שבע שנים.

שבע שנים ארוכות של עבודה סיזיפית, מתישה, מייגעת, רפטטיבית ולא מתגמלת במיוחד. שבע שנים בודדות למדי, בהן רוב האנשים מסביבך לא ממש מבינים מה את עושה.

אבל אותן שבע שנים היו גם שנים של העצמה אישית, העמקה, התבוננות והקשבה פנימית. שבע שנים של למידה בלתי נגמרת, של עניין והשתאות. שנים של הפנמת התובנה על פיה דוקטורט הוא תהליך. אי אפשר, פשוט אי אפשר לכתוב אותו מהר, אנחנו צומחים במהלכו ולומדים ללכת לבד כחוקרים.

התהליך הזה רצוף רגעי משבר. רגעים שבהם את מתה לעזוב ואת לא מבינה למה לעזאזל לקחת על עצמך את הפרויקט הזה. כמו במסע אל פסגת ההר, ככל שעולים גבוה יותר, האוויר דליל יותר והמדרון תלול יותר…כבר אין כוח לכתוב ואין חשק להמשיך ואי אפשר לראות את הטקסט הזה יותר.

אך לכל מטבע שני צדדים: בה במידה, את מרגישה אחרי כל שלב כאילו כל מה שאת רוצה עכשיו זה לכבוש את הפסגה הבאה. את נפעמת אחרי שפייפר שלך התקבל לכנס בינלאומי שבמהלכו את פוגשת לפתע את השמות שאת כל כך מכירה…כן כן…מהמאמרים שקראת. גם הם מגיעים לכנסים ומציגים פייפרים וגם בהרצאות שלהם יש לעיתים בלבול קטן וגם הם לא תמיד עומדים בלוח הזמנים ואת מבינה שגם הם אנושיים ושזה בסדר לטעות J.

דוקטורט לא דומה לשום דבר שעשיתם לפני ולא דומה לשום דבר שתעשו אחרי. דוקטורט הוא לא מסוג הדברים שעושים כבדרך אגב. לכל מי ששואל אותי, אני אומרת שאם לא ממש מרגישים בעירה פנימית ורצון עז לעשות את זה, לא כדאי בכלל להיכנס לתהליך. כתנאי סף יש צורך בסבלנות בלתי נגמרת, עצבי ברזל, אנרגיות בלתי נדלות, אמונה ביכולותיך וכוח רצון. וגם אופטימיות זהירה לא תזיק להתעלות מעל כל המכשולים שיש לדלג עליהם בדרך רצופת החתחתים.

ואם החלטתם ללכת על זה, כמה תובנות מעשיות למי שכן מעוניין לצעוד בדרך הארוכה והמפותלת הזו:

1. בחרו נושא המעניין אתכםחייבים לבחור בנושא שיש לכם תשוקה לעסוק בו, לחקור אותו, לחשוב עליו ללא הרף, אחרת לא תשרדו.

2. בחרו מנחה שאתם מסתדרים איתה / איתו. ודאו שאתם רואים עין בעין הן את אופי המחקר והן את אופי עבודת ההנחיה: יש הזקוקים להנחיה צמודה ויש שפגישה פעם בחצי שנה מספיקה להם. יש שמנחה אחד עונה על צרכיו ויש שייטב לה לעבוד מול ועדה (הכוללת מספר מנחים כאשר כל אחד מהם מתמחה בפן אחר של המחקר. יעיל במיוחד למחקרים אינטרדיסציפלינריים). הנימוקים לכאן ולכאן אינסופיים. חשיבותו של המנחה בתהליך הינה לאין שיעור ובחירה שגויה עלולה לעלות לכם בעיכובים או בכישלון התהליך כולו.

3. הקיפו את עצמכם בקולגות המצויים בשלבים מקבילים אליכם. התמיכה הרגשית והפרקטית שתקבלו מהם משמעותית ביותר שכן הם היחידים שיבינו בדיוק על מה אתם מדברים כשאתם אומרים שעבדתם יומיים על הערת שוליים אחת או כשאתם מספרים שאין לכם גישה לפריט ביבליוגרפי מסוים שאתם זקוקים לו בדחיפות. הם ישיגו לכם את הפריט, יגיהו לכם את הפייפר וגם ישיאו עצות בכל שאלה שתעלו (כמובן שאני מדברת על שאלות הנוגעות להתנהלות ולא על שאלות נושאיות הנוגעות למחקר הדוקטורט). בהקשר אני ממליצה גם על קולוקוויום הדוקטורנטים המעולה של הפקולטה שהיווה חממה נעימה להיכרות, התייעצות והצגה של המחקר במסגרת מוכרת, בלתי פורמלית ולא מאיימת; וגם על ייסוד קבוצת עבודה מקוונת.

אני נמניתי על קבוצת פייסבוק סגורה שחבריה הם מאסטרנטים, דוקטורנטים ופוסט דוקים מכל מוסדות המחקר בארץ ובכל הדיסציפלינות האקדמיות החל ממתמטיקה ועד אמנות. בכל רגע נתון יכולת לפנות לקבוצה לשיטור עבודה ("אני רוצה היום לכתוב תת פרק ולסיים טיוטה ראשונית תוך שעתיים, מי כאן לפקח?"), לעצות פרקטיות ("אני עוזר הוראה פעם ראשונה, לתת לסטודנטים את מספר הטלפון הנייד שלי או רק מייל?"), לחפש מאמר שאין לך גישה אליו, לחלוק שמחות ("ההצעה התקבלה") ואכזבות ("קיבלתי rejection מכתב העת אליו שלחתי את המאמר") ולשתף בכלי מחקר שימושיים (תוכנת תמלול, אפליקציה לניהול לוח תכנון משימות ועוד…). הקבוצה הזו מהווה מקום מפגש וירטואלי, פרטי ותומך ומהר מאד הקשרים עם החברים בה עוברים למישור האישי.

4. השתתפו בכנסים, כשומעים וכשמשתתפים פעילים. הימצאות פיזית בקרב המילייה הרלבנטי תסייע להיכרות ביניכם לבינם ותחשוף אתכם ואת עבודתכם. כדאי להתחיל בכנסים ייעודיים לתלמידי מחקר וכשמרגישים מספיק בטוחים, להתקדם לשלב הבא של כנסים כלליים בתחום. אל תחשבו שזה קל. זה קשה, קשה מאד. בכנסים רבים עמדתי בצד ולא הכרתי אף אחד שיכולתי לדבר איתו; אבל לאט לאט העננה התבהרה, גם מפני שהרצאתי בעצמי וגם מפני שבהדרגה הפנים שסבבו אותי הפכו מוכרים.

בנוסף, אין להמעיט בחשיבות התכנים שנחשפים אליהם במהלך הכנסים למרות שיש גם המון קטעים משעממים.

5. הירשמו לרשימות תפוצה רלבנטיות לתחום העיסוק ולקהילת הדוקטורנטים. אני מצרפת פה כתובות מייל של מספר רשימות תפוצה מומלצות (List Serves), שלחו מייל ובקשו להירשם:

phd-soc-il@listserver.cc.huji.ac.il – רשת הדוקטורנטים של מדעי החברה

iss-phd@hevra.haifa.ac.il – רשת הדוקטורנטים לסוציולוגיה (בפועל משרת את כל מדעי החברה)

socsci-il@listserver.cc.huji.ac.il – רשת מדעי החברה ישראל

מומלץ להירשם לכל הרשימות מפני שלא תמיד המידע חופף. אני מזהירה שקריאת המיילים היומיומיים גוזלת זמן יקר אך באמצעות הרשימות נחשפים לקולות קוראים מעניינים, לפרסומים חדשים, לשיתופי פעולה, לימי עיון לחוקרים העוסקים בתחומים קרובים לאלו שאתם עוסקים בהם ועוד. לדעתי, הצטרפות לרשימות התפוצה חיונית אם אתם רוצים להכיר את הזירה האקדמית בתוכה אתם פועלים.

6. כיתבו כיתבו כיתבו – בתחום המחקר שלכם. בין אם מדובר בפייפרים לכנסים ובין אם מדובר בבלוג הקבוצתי של הפקולטה או בלוג מקצועי אחר שתצטרפו אליו או שתקימו בעצמכם. אני למשל כותבת בבלוג הטרקלין – מחשבות על משפט. זה יסייע לכם לערוך רפלקציה, לחשוב להגדיר ולהציג את המחקר שלכם דרך פיסות מידע קטנות וגם יחשוף אתכם ואת המחקר שלכם.

7. נסו לעבוד באופן קבוע – שגרת עבודה גם אם קצרה תיצור רצף. הרבה יותר קשה לצלול בכל פעם מחדש לתוך הטקסטים ולהתחיל מאפס.

8. והכי חשוב – קחו את הזמן ואל תהיו קשוחים כלפי עצמכם. זכרו שיש הרבה פרמטרים שאינם תלויים בכם; שיש עליות ומורדות, שיש משברים ופריצות דרך ושבסוף, אם רק תתמידו, המסע יסתיים.

9. ב ה צ ל ח ה ! ! !


4 תגובות

  1. ברכות חמות על ההגעה לשלב השיפוט!

  2. […] עוז והתרשמתי ששתי כליותיה עדיין ממוקמות היטב בגופה), שרון חלבה-עמיר מספרת על רגעי המשבר ונותנת תובנות מעשיות, אמיר חצרוני […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: