דיןָmeet

ראשי » Uncategorized » גזענות / עו"ד עלא חיידר

גזענות / עו"ד עלא חיידר

ארכיון

אינני מופתע כלל מהגזענות ההולכת ומתפשטת כנגד האזרחים הערבים בישראל. אך חוסר ההפתעה אינו צריך להתבטא בשתיקה ולהיתרגם כהסכמה וכחיזוק למיינסטרים הקיצוני. כל הציבור צריך להיות מודאג, והציבור היהודי בפרט, אשר קולו של הזרם השפוי אבוד בסוגיות מעין אלה ואחרות.

תמיד היו הערבים אזרחי מדינת ישראל מטרה ו"טרף קל" לגזענות ולאלימות מילולית וגופנית כאחד, מצד הקיצוניים ופוליטיקאים מהימין בישראל . אם בעבר נעו אמות הסיפים כשנבחר מאיר כהנא לכנסת, אזי מאז ועד היום, ללא כל מפריע, לא מפסיקים יורשיו של כהנא לנהור לכנסת וגם לממשלה. מתקבלים בברכה ומקבלים את התפקידים הטובים ביותר בחינוך, במשפט ובכל תחום שירצו. ומנצלים כל הזדמנות כדי לערער את מעמדם של האזרחים הערבים בישראל, ורק לפני כמה ימים "זכינו" להיחשף לצורתה הקלסית והאכזרית של הגזענות "הפרדה". שהתגלתה בדבריהם של הזוג סמוטריץ' (הבית היהודי) אשר ביקש להפריד בין יולדות ערביות ליולדות יהודיות בבתי החולים, כאשר כל אחד מבני הזוג מבסס את "משנתו" על נימוקים שונים. חה"כ סמוטריץ' עצמו אומר שאשתו איננה מעוניינת ב'חאפלות' ההמוניות של משפחות ערביות, וגם לא תרצה לשכב ליד מישהי (הכוונה ערבייה) שהרגע ילדה תינוק שאולי ירצה לרצוח את התינוק שלה עוד 20 שנה. וכשהיא עצמה התראיינה בטלוויזיה, היא אמרה כי כל מי שלא יהודי מבחינתה יש בעיה, הרגע הראשון שבו התינוק יוצא לעולם הוא רגע קדוש, טהור, יהודי, וכי היא  מאוד תשמח שידיים יהודיות יהיו הראשונות שייגעו בתינוק שלה וכי טבעי לא להישאר עם אויב באותו החדר.

ברור כשמש, שבעיני משפחת סמוטריץ' כל ערבי (בהיותו ערבי) הוא אויב, לא טהור (טומאה), ורוצח בפוטנציה. ואלה הם דברים שיוצאים מפי משפחה יהודית דתית מלומדת! מייצגת ומיוצגת הן בכנסת והן בממשלה. והחשוב מכל כשנשאלו בני הזוג אם דבריהם מהווים גזענות הם השיבו בשלילה. ולתדהמתנו או שלא, דברים אלה ודומיהם לא רק שהפכו למיינסטרים במרחב הישראלי (היהודי) והממסדי, אלא שקיימת מעין תחרות סמויה-גלויה (החל מראש הממשלה ועד נער הגבעות הצעיר ביותר הרוקד בחאפלות ונושא ביד אחת קלצ'ניקוב ובאחרת מנפנף בתמונתו של התינוק בן משפחת דוואבשה שנשרף ונרצח בידי הטרור היהודי) לגבי שנאת הערבים. כל זאת כשקולו של הזרם "השפוי", "הנורמלי",  אבוד.

סיפור היולדות והתינוקות מזכיר לי את הסופר הידוע טאהר בן ג'לון, (סופר ומשורר מרוקני החי ועובד בצרפת וכותב בצרפתית) ואת הספר שלו שנכתב בשנת 1998 "הגזענות כפי שהסברתי לבתי". זהו ספר שבא אל העולם בעקבות שאלות שהועלו על ידי בתו של הסופר ששמה "מרים". ומבין התשובות שמקבלת מרים מאביה לשאלותיה התמימות: אם היא עלולה להיות גזענית? אביה משיב: "קודם כל, טבעם הראשון והספונטאני של ילדים אינו גזעני. ילד לא נולד גזען. אם הוריו או קרוביו לא הכניסו לו לראש רעיונות גזעניים, אין שום סיבה שהוא עצמו יהפוך לכזה. אם למשל, יגרמו לך להאמין שבני האדם שצבע עורם לבן הם עליונים על בני האדם שצבע עורם שחור, אם תתייחסי ברצינות לקביעה הזאת, ייתכן שתנהגי בצורה גזענית כלפי השחורים". ובהמשך מרים שואלת בתמימות: אתה חושב שאני יכולה להפוך לגזענית? והתשובה שהיא מקבלת: "זה יכול לקרות; הכל תלוי בחינוך שתקבלי".

מי שלא יודע, חה"כ סמוטריץ' נעצר בעבר בידי שירות הביטחון עם ארבעה פעילי ימין נוספים והוחזק בכלא במשך שלושה שבועות ובהמשך במעצר בית וזאת בחשד שהחזיקו 700 ליטר דלק ושמן במטרה לבצע פעולות חבלה נגד ערבים. אמנם בסוף לא הוגש נגדו כתב אישום, ואולם לאור עברו, דעותיו והשקפותיו והתבטאויותיו הגזעניות נגד כל מי ששונה ממנו (ולא רק נגד הערבים) יש להעמידו בפני ועדת האתיקה וגם להגיש נגדו כתב אישום בגין הסתה לגזענות ולאלימות נגד האזרחים הערבים בישראל.

בטבעי אינני פסימי, ואולם האירועים האחרונים המתרחשים בישראל ודרכי ההתמודדות עמם, והשתלטות הקול האגרסיבי על הקול השפוי ובכלל (הזלזול והדיכוי בעם הפלסטיני בשטחים הכבושים, היחס לאזרחים הערבים בישראל, היחס לבית המשפט העליון ולארגוני זכויות האדם ולאנשי התרבות הישראלים) וניסיון הנקם בכל מה ששונה, כל אלה אינם משאירים מקום לאופטימיות. במיוחד כשהגזענות נוצרת ועוברת דרך החינוך ולעיתים קרובות באמצעות החוק.  וכשאיש החינוך והחוק הינו הך, אזי הכל אבוד. אלא אם כן, יקומו משנתם ויצאו מאדישותם כל אלה הרוצים עתיד נורמלי לדור הנוכחי ולדורות הבאים. הכל מתחיל בחינוך לכבוד והכרה באחר, הכרה בשונה, הכרה בזכויות האינדיבידואליות ובזכויות הקולקטיביות של האחר, הכרה בזכויות הנוכחיות וההיסטוריות שלו, וזו היא הנוסחה שמקדמת שקט, שלווה, ביטחון ואולי גם שלום.

 

עו"ד עלא חיידר

עלא חיידר הוא עו"ד במקצועו. לשעבר יועץ משפטי של המרכז למאבק בגזענות ושל אגודת הגליל. וכיום הוא דוקטורנט בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה .


2 תגובות

  1. ליאת פרנקו הגיב:

    עלא. צר לי שאלו החוויות שלך. מקווה שהמקרים המתוארים לעיל לא משקפים הלך רוח כללי אלא מקרים פרטניים שאמצעי התקשורת בוחרים להאירת
    מחזקת אותך ואת כל המדינה שנזכה לערבות הדדית ושלום אמיתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: